Na farmách má tisíce prasat, označením „velkochovy“ se ale Josef Kolář brání. „Naše vepříny raději nazývám farmami. Zvířata se u nás rozhodně nemají špatně,“ podotýká jeden z nejvýznamnějších českých podnikatelů v zemědělství, kterému se podařilo vybudovat společnost s více než 500 zaměstnanci a 22 tisíci hektary vlastní půdy.

Zhruba pětinu obratu jeho společnosti tvoří chovy vepřů. V tom největším jich má až deset tisíc. Situace na trhu s vepřovým je ale dlouhodobě špatná, Kolář na něm už rok tratí. „Abychom se dostali nad cenu nákladů, chybí nám na kilogramu vepřového kolem pěti až sedmi korun,“ upozorňuje. Přesto do vepřínů stále investuje. Věří, že se situace zlepší. „Nevěřím tomu, že z dlouhodobého hlediska, a to nejen ekonomického, ale i ekologického, je udržitelné, abychom více než polovinu spotřeby vepřového masa dováželi ze zahraničí, už jen kvůli té velké uhlíkové stopě, která za přepravou vepřového masa stojí,“ říká v rozhovoru pro HN.

HN: V živočišné výrobě jste vsadil na velkochovy, veřejnost ale spíš fandí chovům, v nichž se zvířata dostanou i ven a občas vidí trávu a slunce. Nezvažoval jste jít i tímto směrem?

Nechat zvířata pobíhat po trávě pod širým nebem je hezká představa, například naše krávy na pastvu pouštíme, nelze to ale dělat vždy a všude, to je utopie. V Česku ani není dostatek lidí, kteří by se takové produkci chtěli věnovat. Velkochovy jsou sice považovány za ošklivé slovo, musíme si ale uvědomit, že to je absolutně převažující směr zemědělství v celé Evropě. Na Západě jsou velkochovy dokonce i mnohem větší než u nás. Označení velkochovy u nás nemám moc rád.

HN: Jak své chovy pro tisíce prasat tedy nazýváte?

Naše vepříny raději nazývám farmami, ne velkochovy. Stavíme jen takové farmy, které splňují nejnovější poznatky a podmínky pro hospodářská zvířata. Zcela jistě na všech farmách plníme welfare. Zvířata se u nás rozhodně nemají špatně, to by nám pak i špatně rostla.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se