Do Česka v pondělí dorazila bouře Sabina, kterou provázel mimořádně silný vítr. Vichřice si vyžádala lidský život, když kvůli stromu spadlému na silnici zemřel při dopravní nehodě na Sokolovsku muž. Spadlé stromy několik lidí také zranily, například cizinku v rekreační oblasti u Doks na Českolipsku nebo patnáctiletého chlapce a o rok mladší dívku v pražských Klánovicích. Popadané stromy na řadě míst po celé zemi uzavřely silnice a železniční tratě, vítr ovlivnil i leteckou dopravu. Energetici vyhlásili v několika krajích kalamitní stav, bez elektřiny bylo v pondělí odpoledne přes 300 000 domácností, v úterý se počet odběratelů bez proudu snížil na zhruba 56 tisíc odběratelů. V síti distribuční společnosti ČEZ jde o 37 000 míst, společnost E.ON má míst bez proudu 19000. Preventivně byly uzavřeny některé školy, parky, hřbitovy či zoologické zahrady.

Společnosti podle mluvčích předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti během úterý, sdělily mluvčí ČEZ Soňa Holingerová a E.ON Božena Herodesová.

I když v noci na Sněžce dosáhla rychlost větru v nárazu 184 kilometrů v hodině, neměl vítr spojený s tlakovou níží Sabina v Česku sílu orkánu. To by musel vát minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině. Nejvyšší náraz větru na Sněžce zaznamenali meteorologové hned po půlnoci. I když hodinu po poledni přestala platit výstraha na silný vítr s extrémním stupněm nebezpečí, odpoledne některé regiony zasáhla druhá vlna vichřice.

Při smrtelné nehodě na Sokolovsku zřejmě negativně sehrálo roli pondělní větrné počasí. Policie uvedla, že vozidlo s největší pravděpodobností vlivem pádu stromu sjelo mimo komunikaci a převrátilo se na střechu. Zatím není jasné, zda strom spadl přímo na auto, nebo zda vůz do stromu narazil. Po pádech stromů na automobil se zranil jeden člověk v Aši a další na Prachaticku. Středně těžké zranění utrpěla cizinka, na kterou v rekreační oblasti u Doks na Českolipsku spadl strom. Silný vítr vyvrátil strom také v Praze - Klánovicích a zranil dvě děti - patnáctiletý chlapec utrpěl úraz hlavy, čtrnáctiletá dívka měla poraněné zápěstí a pohmožděná záda, oba skončili na dětské chirurgii Nemocnice Na Bulovce.

Počet odběratelů, kteří zůstávají kvůli silnému větru bez elektřiny, k pondělnímu večeru klesal. V pondělí odpoledne jich bylo přes 300 000, v úterý se počet snížil na zhruba 56 000. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností. 

Ve Středočeském kraji ČEZ pracuje na obnovení dodávky do zhruba 10 000 odběrných míst, stejný počet je i v Královéhradeckém kraji. V Libereckém kraji zbývá obnovit dodávku elektřiny 5500 domácností. Poruchové čety jsou v terénu také v Pardubickém kraji, kde zbývá připojit 5000 odběratelů, v Plzeňském kraji 3500 odběratelů. Běžný provoz je nyní na Moravě, v Ústeckém a Karlovarském kraji. ČEZ odběratelům doporučuje sledovat informace na webu www.cezdistribuce.cz a poruchy hlásit na bezplatnou linku 800 850 860 nebo webu www.bezstavy.cz. Kalamitní stav trvá v okresech pěti krajů.

Distributor E.ON má po ránu nejvíce poruch na jihu Čech, kde je bez dodávek 9500 domácností. Jde o Jindřichohradecko, Táborsko a Českokrumlovsko. Na jihu Moravy nemá elektřinu 4500 míst, a to na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku. V Kraji Vysočina je bez proudu 3300 domácností a nové poruchy E.ON eviduje také na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. "Věříme, že se číslo během dne sníží nebo úplně vynuluje, předpověď počasí ale není moc příznivá," uvedla Herodesová.

Situace v ostatních regionech se stabilizuje a dostává se do normálu, ČEZ tak odvolal kalamitní stav pro kraje Karlovarský, Ústecký a Pardubický a některé regiony dalších krajů. "Kalamitní stav nadále trvá v Plzeňském kraji v okrese Klatovy, Libereckém kraji v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, dále ve Středočeském kraji v okresech Benešov, Kladno, Kolín, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ. Dále v Královéhradeckém kraji v okresech Náchod a Trutnov a v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod," uvedla mluvčí ČEZ. Dodala, že na odstranění následků vichřice se podílí na 500 pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem, dispečerů a pracovníků distribučního call centra.

V distribuční síti E.ON trvá kalamitní stav na jihu Čech, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. "Během večera se ale podařilo snížit počet domácností bez elektřiny o 14 000. Bez elektřiny je tedy na našem distribučním území přibližně 19 000 domácností," sdělila v pondělí kolem 23:00 mluvčí E.ON Martina Slavíková. Na jižní Moravě se počet domácností bez proudu podařilo snížit na 4500, problémy jsou ještě na Znojemsku a Břeclavsku. Na Vysočině je bez elektřiny ještě asi 3300 domácností, nejvíce na Třebíčsku. Na Zlínsku je to 750 domácností, nejvíce na Kroměřížsku. Na jihu Čech je bez elektřiny 9500 domácností.

Tisíce lidí byly v pondělí po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Dodávky proudu tam už ale byly plně obnoveny. ČTK to dopoledne řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Spadl podle něj jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Odpoledne podle Holubce firma zásadnější poruchy nezaznamenala, většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.

Silný vítr také komplikoval situaci na železnici, bouře zasáhla 112 tratí, na nichž musel být zastaven provoz. Před 18:00 Správa železnic na twitteru uvedla, že na 80 úsecích už obnovila provoz a na 32 vlaky stále nejezdí. Většina uzavřených úseků tratí byla v Čechách, od rána například nejezdily vlaky z Českých Budějovic.

Kvůli silnému větru je v úterý ráno přerušen provoz vlaků na zhruba desítce tratí. Jde třeba o spojení mezi Klatovy a Plzní, Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi nebo Jindřichovým Hradcem a Počátky. Vyplývá to z informací Českých drah na webu

Hasiči v pondělí zasahovali třicetkrát častěji než v jiné dny. Zásahů bylo od půlnoci do 19:00 dohromady 4808, a to hlavně kvůli popadaným stromům a větvím. Takzvaných technických zásahů přitom bývá průměrně 162 za celý den. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Škody způsobené bouří Sabine dosahují desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji jde o poškozené střešní krytiny a střešní okna, okapy a skleníky. Následky by ale podle prvních odhadů pojišťoven neměly být tak velké jako v případě orkánů Kyrill (2,2 miliardy korun) a Herwart (1,5 miliardy korun) v minulých letech.

V lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle předběžných odhadů silný vítr poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, škody dosud nevyčíslil. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR udělal orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly miliardy korun.

Česká pošta musela kvůli bouři a následnému přerušení dodávek elektrického proudu omezit provoz u zhruba stovky z 3200 poboček. S výpadky energie se potýkaly i desítky základnových stanic mobilních operátorů. 

 

Pravděpodobně kvůli silnému větru zrušily v pondělí letecké společnosti devět zpátečních letů na Letiště Václava Havla v Praze. Další spoje mohou kvůli nepříznivému počasí nabírat zpoždění. Ruzyňské letiště ale zůstalo v provozu bez omezení. Pouze ranní let z katarského Dauhá do Prahy byl na základě rozhodnutí posádky přesměrován do Vídně, naopak do českého hlavního města byl odkloněn stroj letící na lince z Moskvy do Mnichova, sdělila ČTK Kateřina Pavlíková z tiskového odboru letiště.

Brzo ráno foukal na Letišti Václava Havla Praha silný vítr, který měl v nárazech až 94 kilometrů v hodině. K větru se navíc přidal i déšť. Dopoledne se ale situace stabilizovala. "V případě potřeby tak sloužíme leteckým společnostem i jako záložní letiště," uvedla Pavlíková.

Personál letiště už v neděli večer zajistil stavby, manipulační techniku a upevnil předměty, které by mohl vítr uvolnit. "Letadla, která byla zaparkována na letištní ploše, byla rovněž zajištěna nebo případně umístěna do hangárů," uvedla mluvčí letiště.

Letecké společnosti se rozhodly v pondělí zrušit zatím devět zpátečních letů. Opatření se týká spojů z Curychu, Mnichova, Frankfurtu nad Mohanem, Düsseldorfu, Londýna, Amsterdamu a Bělehradu. "O rušení letů rozhodují aerolinky, ať už kvůli nepříznivému počasí po Evropě nebo z provozních důvodů," vysvětlila Pavlíková. Cestujícím doporučuje, aby sledovali aktuální informace u své letecké společnosti nebo na webu pražského letiště.

Silný vítr také zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Provoz lanovky na Sněžku je podle správců lanovky možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Některá města kvůli větru preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy. Například v Praze, Brně, Zlíně, Kladně či Prostějově byly uzavřeny městské hřbitovy. Preventivně byly uzavřeny i zoologická a botanická zahrada v pražské Troji nebo Safari Park ve Dvoře Králové.

Zavřené v pondělí kvůli větru zůstaly i některé školy. Pondělní výuku zrušily třeba ve středních Čechách Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře nebo Střední odborná škola Čelákovice. Liberecký kraj kvůli orkánu už v neděli večer doporučil rodičům nechat raději děti doma.

Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si na kontinentu dosud vyžádala nejméně sedm lidských životů, a to v Británii, Německu, Slovinsku, Švédsku, Polsku nebo Česku. I v pondělí musely být kvůli bouřlivému počasí na severozápadě Evropy zrušeny stovky letů či vlakových spojení. Bez elektřiny se ocitly desítky tisíc domácností v Británii, Německu i ve Francii.

Sabine nepřinesla do Česka tak silný vítr jako Kyrill, tvrdí ČHMÚ

Bouře Sabine nepřinesla v pondělí do Česka tak silný vítr jako orkán Kyrill v lednu 2007. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí ale naměřil podobné nebo vyšší rychlosti větru než při vichřici Emma v březnu 2008 či Herwart v říjnu 2017. Ve videu umístěném na facebooku ČHMÚ to uvedl meteorolog Jan Doležal. Vítr se po přechodu fronty na chvíli zmírnil, ale postupně znovu sílí. Silný vítr bude foukat i v úterý a ve středu, nárazy větru ale budou menší než v pondělí.

"Níže Sabine nepřinesla tak silný vítr jako orkán Kyrill, při něm byly nárazy větru ještě vyšší. Na některých stanicích jsme ale dnes naměřili podobné nebo i o trochu vyšší hodnoty větru než při orkánech Emma nebo Herwart. Lokálně se ale tyto hodnoty liší, takže jde o velmi hrubé srovnání," uvedl Doležal. Konečná čísla budou meteorologové znát později odpoledne.

Nejsilnější náraz větru meteorologové naměřili na Sněžce, a to o rychlosti 180 kilometrů za hodinu. V nižších polohách stojí podle Doležala za zmínku například Kocelovice s nárazem z ranních hodin kolem 115 kilometrů za hodinu. Silné nárazy zaznamenaly třeba také České Budějovice se 104 kilometry za hodinu.

Dosud nejničivější vítr v Česku foukal při orkánu Kyrill, kdy meteorologové podle dřívějších údajů zaznamenali v nížinách nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce 216 km/h. Při Herwartovi nejsilnější poryvy větru v Krkonoších dosahovaly rychlosti 182 km/h. Vichřice Emma měla v nárazech rychlost až 144 kilometrů za hodinu.

Přes Česko v pondělí postupovala od západu k východu studená fronta s nárazovitým větrem, objevily se i bouřky. Čechy fronta přešla brzy ráno, po přechodu fronty se vítr v Čechách na chvíli zmírnil, ale postupně znovu sílí. Výstraha na silný vítr s nižším stupněm nebezpečí pokračuje do pondělního večera. Silný vítr bude foukat i v úterý, kdy znovu zesílí, a ve středu. Nárazy větru ale budou nižší než v pondělí.